Bundok
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Sierpuchow, Rosja
|
Wysłany: Śro 11:22, 13 Mar 2013 Temat postu: Tajemnicza spódnica-spodnie platerowek |
|
|
Witam Państwa!
Być może Panstwo da odpowiedź na moje pytanie. Mieszkam w Rosji i jestem rekonstruktorzem PSZnW, a wlasne 1 Polska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, w okresie 1943 - 1945. Jestem uczestnikiem białoruskiej GRH.
W składzie naszej GRH są dziewczyny, które wybrały dla rekonstrukcji obraz żołnierza-kobiety 1 oddzielnego batalionu kobiecego im. Emilii Platter. I na tym etapie mamy problem z elementem mundura platerowki, a wlasnie z spódnica-spodnie, które im wydały przed Bitwą pod Lenino. Nam wiadomo tylko, że:
- Były uszyte z tkani jak i kurtki. Radzieckie szarowary wz.35, które wykorzystały platerowki na cwiczeniach były uszyte z innej - wzmocnionej tkani - "dwojnoj diagonali"
- Nogawki na końcu ściągały się gumkami, to napisano w księdze "Barwa i bron".
Więcej nic nie wiadomo, o tym elemencie mundura.
W poszukiwaniu informacji po mundurku kosciuszkowca milo współpracowaliśmy z Muzeum polsko - radzieckiego braterstwa broni w Lenino, Bialorus, ale, skoda, o tej tajemniczą spódnica-spodnie im tez nic nie wiadomo. Napisałem dużo listów po e-mail do różnych polskich muzeów, do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, i jeszcze do muzeum, w którym jest stała ekspozycja poświęcona kobietom żołnierzom. Jednak, na żal, nikt nie zechciał mi odpowiedzieć.
Wziąłem na się śmiałość napisać Panstwu i poprosić o jakiejkolwiek informacji o tej spodnie- spódniczka, której opis daje Drzewiecka Stanisława w swojej księdze "Szłyśmy znad Oki":
Cytat: | Te spódnice-spodnie były swego rodzaju plagą i tpowarzyszyły kobietom-żołnierzom od obozu sieleckiego do końca wojny. Z uwagi na bardzo nieudany krój wyglądały jak pumpy, tworząc koło kolan bufy. W zależności od wzrostu i tuszy raz bufa wypadała pod, a raz nad kolanami. Strój był śmieszny, aprzy tym niewygodny. Próby przerobienia ich na spódniczki spotkały się zostrym sprzeciwem dowództwa batalionu. |
I że nosiły pod tymi spódnice - spodnie, pończochy czy rajstopy? Jak oni wyglądali? Były wojskowej produkcji czy cywilnej? Na żal, fotografie też dają za mało informacji, ponieważ dziewczyny nie fotografowały się w te czasy bez kurtki, a rzeczy, co schnie na sznurku sfotografować do głowy nie przyszło nikomu.
Dziękuję i pozdrawiam.
Post został pochwalony 0 razy
|
|